Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 15.06.2022, Çarşamba günü 2022/2023 Hasat Döneminin ilk ürünü olarak 1 araç “Arpa” gelmiştir.

İlk ürün olarak; Polatlı SARIOBA Mahallesi’nden Efraim KAYA’ın ürününün uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup kalite kriterlerinin uygunluğuna karar verilmiştir.

Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul 100 KG arpa sembolik olarak 100TL, kalanı ise 6,00 TL’den  “Erkan Bozkuş (Erkan Tarım Ürünleri)” tarafından satın alınmıştır.

Bu arada, gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyeler, gerekse de Borsaya ürün getiren Üreticilere hitaben satış öncesinde yaptığı konuşmada

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn Yahya TOPLU;

“2022 yılı hasat döneminin üyelerimize, üreticilere ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dileyerek,

Yeni hasat döneminin huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini diliyorum diyerek sözlerine şöyle devam etti,

2021 yılı hasadı ile 2022 yılı hasadı ilk kez birleşti. 2021 yılı hasat döneminden bugüne kadar hiç aralıksız satış oldu. Genellikle Mayıs ve Haziran aylarında satış olmazdı ama bu yıl öyle olmadı. Bu sevindirici bir durum. Üreticimiz artık bilinçlendi. Hasadın tamamını sezonda satmak yerine ihtiyacı oldukça satıyor. Bu elbette üreticimizin faydasınadır.

Fiyatlar bu yıl 7 bin liraya kadar yükseldi. Bunun sebebi Pandemi dönemimde yaşanan sıkıntılar ve Ukrayna-Rusya krizi ile birlikte dünyada gıda ürünlerinin fiyatının artması ve döviz kurunun yükselmesi ile fiyatlar 7 bin liranın üzerine çıktı.

Toprak Mahsulleri Ofisinin tahmini rekolte rakamı 19,5 milyon ton. Tarım arazilerimizin bir kısmını kaybettik. Buğdaydan, kanolaya, soğana alternatif ürünlere yönelme oldu. İnşallah bu tahmini rekolte hedefi tutturulur.

İlk hasat Çukurova’da başladı Güneydoğu’da devam ediyor, Trakya’da da oldukça iyi. İç Anadolu’ya baktığımızda son yağışların yüksek kesimlerde olumlu etkisi old.u Baktığımızda geçen yıla göre ciddi bir rekolte artışı var. Fakat Arpada bölgesel olarak genel bir sıkıntı var. Rekoltesi bir miktar düşük.

Lisanslı Depoculuk imkanlarından yararlanın. Üreticilerimiz hala lisanslı depoculuğun getirdiği faydalardan yararlanmıyor. Stopaj muafiyet ve navlun desteği var. Ayrıca ürününüzü Türkiye ve dünyada satışa sunma imkanınız var.

Polatlı Ticaret Borsası bir denge unsurudur. Tüccarın da Üreticinin de hakkını ve menfaatini korumak, dürüst ticareti gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz…”

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün arpa satışı töreninde, Üreticiye Borsa tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Haberler 10 Şubat 2020

Borsa Meclisi Başkan ve Üyelerimiz “Agroexpo 2020 İzmir Tarım Fuarı”nı Ziyaret Etti…

Borsa Meclisi Başkan ve Üyelerimiz 06-09 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen “Agroexpo 2020 İzmir Tarım Fuarı”nı ziyaret etti.

Haberler 27 Ekim 2022

AK Parti Ankara Milletvekili Sn Ali İhsan ARSLAN Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu Makamında ziyaret etti…

AK Parti Ankara Milletvekili  Sn Ali İhsan ARSLAN ile AK Parti İlçe Başkanı Sn Aysel DEMİR ve beraberindeki heyet Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu  27.10.2022 Perşembe günü saat 18:00’da makamında ziyaret

Haberler 16 Ocak 2019

BAŞKANIMIZ SN YAHYA TOPLU, “IPARD PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMİ PROTOKOLÜ” İMZA TÖRENİNE KATILDI…

Başkanımız Sn Yahya TOPLU 16 Ocak 2019 Çarşamba günü saat 12:00’de TOBB İkiz Kulelerde Tarım ve Orman Bakanımız Sn Bekir PAKDEMİRLİ ve TOBB Başkanımız Sn Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen “IPARD