Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 15.06.2022, Çarşamba günü 2022/2023 Hasat Döneminin ilk ürünü olarak 1 araç “Arpa” gelmiştir.

İlk ürün olarak; Polatlı SARIOBA Mahallesi’nden Efraim KAYA’ın ürününün uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup kalite kriterlerinin uygunluğuna karar verilmiştir.

Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul 100 KG arpa sembolik olarak 100TL, kalanı ise 6,00 TL’den  “Erkan Bozkuş (Erkan Tarım Ürünleri)” tarafından satın alınmıştır.

Bu arada, gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyeler, gerekse de Borsaya ürün getiren Üreticilere hitaben satış öncesinde yaptığı konuşmada

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn Yahya TOPLU;

“2022 yılı hasat döneminin üyelerimize, üreticilere ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dileyerek,

Yeni hasat döneminin huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini diliyorum diyerek sözlerine şöyle devam etti,

2021 yılı hasadı ile 2022 yılı hasadı ilk kez birleşti. 2021 yılı hasat döneminden bugüne kadar hiç aralıksız satış oldu. Genellikle Mayıs ve Haziran aylarında satış olmazdı ama bu yıl öyle olmadı. Bu sevindirici bir durum. Üreticimiz artık bilinçlendi. Hasadın tamamını sezonda satmak yerine ihtiyacı oldukça satıyor. Bu elbette üreticimizin faydasınadır.

Fiyatlar bu yıl 7 bin liraya kadar yükseldi. Bunun sebebi Pandemi dönemimde yaşanan sıkıntılar ve Ukrayna-Rusya krizi ile birlikte dünyada gıda ürünlerinin fiyatının artması ve döviz kurunun yükselmesi ile fiyatlar 7 bin liranın üzerine çıktı.

Toprak Mahsulleri Ofisinin tahmini rekolte rakamı 19,5 milyon ton. Tarım arazilerimizin bir kısmını kaybettik. Buğdaydan, kanolaya, soğana alternatif ürünlere yönelme oldu. İnşallah bu tahmini rekolte hedefi tutturulur.

İlk hasat Çukurova’da başladı Güneydoğu’da devam ediyor, Trakya’da da oldukça iyi. İç Anadolu’ya baktığımızda son yağışların yüksek kesimlerde olumlu etkisi old.u Baktığımızda geçen yıla göre ciddi bir rekolte artışı var. Fakat Arpada bölgesel olarak genel bir sıkıntı var. Rekoltesi bir miktar düşük.

Lisanslı Depoculuk imkanlarından yararlanın. Üreticilerimiz hala lisanslı depoculuğun getirdiği faydalardan yararlanmıyor. Stopaj muafiyet ve navlun desteği var. Ayrıca ürününüzü Türkiye ve dünyada satışa sunma imkanınız var.

Polatlı Ticaret Borsası bir denge unsurudur. Tüccarın da Üreticinin de hakkını ve menfaatini korumak, dürüst ticareti gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz…”

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün arpa satışı töreninde, Üreticiye Borsa tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. 18 Haziran 2019

BORSA POLATLI LABORATUAR HİZMETLERİ A.Ş.

                                                           

Haberler 25 Mart 2019

TOBB “Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri”nin 13’üncüsüne Meclis Üyelerimiz de katıldı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilk olarak 2018 yılı öncesinde düzenlenmiş olan “Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerleri”, yoğun talep nedeniyle Oda ve Borsa seçimlerinin ardından tekrar düzenlenmeye başlandı. Bu

Haberler 15 Ekim 2021

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü Sn Kadim KOÇ Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu ziyaret etti…

“Sakarya Zaferinin 100.Yılı” etkinlikleri kapsamında Borsamızın sağlamış olduğu  katkılardan dolayı  Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü Sn Kadim KOÇ, 15.10.2021 Cuma günü, saat 14:30’da Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu