Başkanın Kaleminden

Değerli Üyelerimiz, Saygı Değer Ziyaretçilerimiz,

Pandeminin etkisinde girdiğimiz 2021 yılı ülkemizde ve dünyada tarımdan ticarete, üretimden pazarlamaya kadar bir çok sektör için zor bir yıl olacağını göstermeye başladı. Vaka sayılarındaki düşmelere bağlı olarak ülkeler almış oldukları tedbir ve kısıtlamaları kısmen kaldırsa da 2021 yılında da pandemi, dünyanın en önemli gündem maddeleri arasında olmaya devam etti. Tedbir ve kısıtlamalara uymanın önemi ile birlikte hastalık seyrinde aşı yaptırmanın da çok önemli olduğu görüldü.

Ayrıca, tüm dünyada ve coğrafyamızda yaşanan ekonomik ve siyasi gerilimler ile birlikte savaş ve silahlı çatışma ortamının da tüm insanlığı, barışı ve huzuru tehdit ettiği de bir gerçektir. Bu tür eylem ve söylemlerin bir an evvel son bulmasının tüm dünyanın rahat bir nefes almasına katkı sağlayacağı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir.

Ülkemiz açısından baktığımızda, yükselen döviz kurları ile birlikte gıdadan teknolojiye birçok mal ve hizmet fiyatları yükselmiş, özellikle hububat başta olmak üzere gıda, enerji gibi ürünlerdeki fiyat artışları enflasyon oranlarının yükselmesine neden olmuştur.

Borsamız faaliyet ve hizmetleri kapmasında ise, her zaman olduğu gibi ilçemizin ekonomik, ticari, eğitim ve sosyo-kültürel ihtiyaçlarına katkıda bulunmaya devam etmiştir. Tarım ve tarım ticaretinin gelişmesi, kaliteli üretim, pazarlama ve alım – satım faaliyet ve hizmetlerinin şeffaf, etkin ve rekabetçi bir ortamda yapılması için projeler üreterek gerekli tedbirleri almaya devam etmektedir. Elektronik satış salonumuza uzaktan erişim yolu açılarak eş zamanlı alım – satım gerçekleştirilmeye başlanılmıştır.

Siz değerli üyelerimizden aldığımız güç, Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuzun uyumlu çalışması ve destekleri ile vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hedeflerimize emin adımlarla yürümeye devam etmekteyiz.

Borsamız tarafından gerçekleştirilen faaliyet ve hizmetlerin siz değerli paydaşlarımıza duyurulması amacıyla daha kaliteli hizmet vermeye yönelik olarak hızlı, erişilebilir, işlevsel ve kolay kullanılabilen web sitemizin yanı sıra, mobil uygulamada (Google Play ve AppStore) yaptığımız çalışmalar ile de borsamıza ilişkin her türlü bilgiye artık çok daha kolay erişim sağlanabilmekte, bütün bilgilere anlık olarak ulaşılabilmektedir.

Polatlı Ticaret Borsası olarak, gerek Borsamız gerekse iştiraklerimiz aracılığı ile tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesi için yeni projeler üreterek yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu kapsamda;

  • Borsamızın iştiraki olan PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.tarafından 60 bin ton kapasiteli Lisanslı Depomuz ve 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma ünitesi siz üye ve üreticilerimize hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Lisanslı depolarca mudiler tarafından siloya konulan ürün karşılığında düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım ve satımını yapmak üzere Borsamızın iştiraki olarak kurulan Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş.nin bu alandaki yetkisi Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin 26.07.2019’da faaliyete geçmesiyle birlikte son bulan şirketimiz ile ilgili aynı hizmetin sürdürebilmesi için alt yapı, bina, donanım, yazılım ve personel kodrosu da dahil olmak üzere gerekli tüm şartlar sağlanarak T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.ne yetki belgesi alınmasını teminen 06.11.2019’da yazılı başvuruda bulunulmuştur.

Bu kapsamda, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.nin (TÜRİB) acentesi olan borsamız, Anadolu Aracılık Hizmetleri Anonim Şirketimiz vasıtasıyla, üretici, tüccar, sanayici ve bütün paydaşlara çok yönlü hizmet vermeye devam etmektedir.

  • Lisanslı Depolara ürün teslimi öncesi, teslim edilecek ürünün kalite ve sınıflandırmasının belirlenmesi amacıyla Borsamızın iştiraki olarak kurulan Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan ülke genelinde geçerli “Referans Yetkili Sınıflandırıcı” lisansıyla Polatlı/Merkez’de bulunan Borsamızın Lisanslı Depo Tesisi ile TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş’ye bağlı Mucur/Kırşehir, Keşan/Edirne, Sarıkaya/Yozgat, Kırıkkale/Keskin, Kırklareli/Babaeski ve Tekirdağ/Hayrabolu Lisanslı Depo Şube Tesisleri olmak üzere 7 merkezde “Yetkili Sınıflandırıcı Hizmeti” vermeye devam etmektedir.

Ayrıca, üye, üretici ve diğer paydaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet vermek amacıyla, günün ihtiyaç ve beklentileri çerçevesinde borsa birimleri içerisinde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile de elektronik altyapımız ve bilgi işlem ağımız da güncelleme ve güçlendirme çalışmalarına devam ediliyoruz.

Bu kapsamda büyük bir güç birliği ile borsamızı daha ileri seviyeye taşıyabilmek, sektör içerisindeki paydaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet sunabilmek, ilçemize ve ülkemize her alanda çok daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla çalışmalarımıza birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ilk günkü heyecan ve enerjimiz ile devam etmekteyiz.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarı dolu günleri barış içerisinde yaşamak dileği ile tüm üyelerimize, üreticilerimize ve paydaşlarımıza teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Yahya TOPLU
Yönetim Kurulu Başkanı