Başkanın Kaleminden

Değerli Üyelerimiz, Saygı Değer Ziyaretçilerimiz,

2020 yılı gerek ülkemiz gerekse tüm dünya için özel bir yıl oldu.  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Mart ayı ile birlikte kendisini her geçen gün daha da hızlı bir şekilde hissettirmeye başlayan Covid19 pandemisi, tüm dünyanın ve tüm çevrelerin ilk gündem maddesi olmaya devam etti.  Zaman zaman salgında olumlu tablolara şahit olsak da uzun vadede olumlu bir durum olmadığına ve tehlikenin artarak devam ettiğine hep beraber şahit olduk. Bu süreçte aşı ile ilgili sevindirici haberler olsa da aşılama sürecinin beklenenden çok daha uzun olacağını hep birlikte görüyoruz.

Pandemi konusu 2021 hatta 2022 yılının da en önemli gündem maddesi olacak gibi görünüyor. Bu süreçte her ülkenin yöneticileri de kendi şartlarında gerekli tedbirleri alarak,pandemi yayılma hızını en aza indirgemek içingerek özel gerekse iş hayatını kontrol altında tutup, ticari ve ekonomik faaliyetleri canlı tutmaya çalışmaktadır. Bu tedbir ve kısıtlamalarınbaşta esnaflar olmak üzere birçok sektörü oldukça zor duruma soktuğu görülmektedir.

Ayrıca, tüm dünyada ve coğrafyamızda yaşanan ekonomik ve siyasi gerilim ile halen devam eden savaş ve silahlı çatışma ortamının da tüm insanlığı, barış ve huzuru tehdit ettiği de bir gerçektir. Bu tür eylem ve söylemlerin bir an evvel son bulmasının tüm dünyanın rahat bir nefes almasına katkı sağlayacağı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir.

Ülkemiz açısından baktığımızda, yükselen döviz kurları ile birlikte gıdadan teknolojiye bir çok mal ve hizmet fiyatları yükselmiş, özellikle gıda ürünleri fiyatları diğer ürünlere göre daha fazla artmış, bu durum da enflasyonu oranlarının yukarıda doğru hareketlenmesine neden olmuştur.

Borsamız, her zaman olduğu gibi pandemi yılı olan 2020 yılında da üyelerimiz ve üreticilerimiz ile birlikte ilçemizin ekonomik, ticari, eğitim ve sosyo-kültürel ihtiyaçlarına katkıda bulunmaya devam etmiştir. Tarım ve tarım ticaretinin gelişmesi, kaliteli üretim, pazarlama ve alım satım faaliyet ve hizmetlerini şeffaf, etkin ve rekabetçi bir ortamda yapılması için projeler üreterek gerekli tedbirleri almaya devam etmektedir.

Siz değerli üyelerimizden aldığımız güç, Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuzun uyumlu çalışması ve destekleri ile vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hedeflerimize emin adımlarla yürümeye devam etmekteyiz.

Borsamız tarafından gerçekleştirilen faaliyet ve hizmetlerin siz değerli paydaşlarımıza duyurulması amacıyla daha kaliteli hizmet vermeye yönelik olarak hızlı, erişilebilir, işlevsel ve kolay kullanılabilen web sitemizin yanı sıra, mobil uygulamada (Google Play ve AppStore) yaptığımız çalışmalar ile de Borsamıza ilişkin her türlü bilgiye artık çok daha kolay erişim sağlanabilmekte, bütün bilgilere anlık olarak ulaşılabilmektedir.

Polatlı Ticaret Borsası olarak, gerek Borsamız gerekse iştiraklerimiz aracılığı ile tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesi için yeni projeler üreterek yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu kapsamda;

  • 2018 yılı hasat dönemi ile birlikte Borsamızda tam donanımlı, tamamen otomasyona dayalı, dokunmatik bilgisayarlar kullanılarak çoklu satış sistemi ile işlem yapılan “Elektronik Satış Salonu” işletmeye alınarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu kapsamda, 2020 yılında yazılımını gerçekleştirdiğimiz ve test amaçlı devreye aldığımız “Elektronik Satış Salonu Uzak Erişim Uygulama Sistemi” ile gerek ülkemiz gerekse dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde tarım ürünleri alım satım ve ticaretini yapan Borsa Üyeleri bilgisayar, tablet veya cep telefonları ile “Elektronik Satış Salonu”na eş zamanlı bağlanarak 2021 yılı hasat dönemi ile birlikte hububat alım satımlarını yapabilme imkanına kavuşmuş olacaklardır.

  • Polatlı Ticaret Borsasının iştiraki olarak 2007 yılında kurulan PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. tarafından ilçemizde 40 bin ton kapasiteli Hububat Silosu kurulmuş ve 2017 yılında kapasite artırımına gidilerek toplam kapasite 60 bin tona çıkartılmış ve 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma ünitesi kurularak bölge üreticileri ile tacirlerimize hizmet verilmeye başlanmıştır.

Ayrıca, yine şirketimiz aracılığı ile yeni bir lisanslı depo tesisi daha kurmak amacıyla çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

  • Lisanslı Depolarca mudiler tarafından siloya konulan ürün karşılığında düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım ve satımını yapmak üzere Borsamızın iştiraki olarak 2014 yılında kurulan Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş.nin bu alandaki yetkisi Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin 26.07.2019’da faaliyete geçmesiyle birlikte son bulmuştur.

Ancak kuruluş amacına uygun olarak Şirketimizin tekrar hizmetlerini sürdürebilmesi için alt yapı, bina, donanım, yazılım ve personel kadrosu da dahil olmak üzere gerekli tüm şartlar  sağlanarak T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.ne yetki belgesi alınmasını teminen 06.11.2019’da yazılı başvuruda bulunulmuştur.

Bu kapsamda, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.nin (TÜRİB) acentesi olan Borsamız, Anadolu Aracılık Hizmetleri Anonim Şirketimiz vasıtasıyla, üretici, tüccar, sanayici ve bütün paydaşlara çok yönlü hizmet vermeye devam etmektedir.

  • Lisanslı Depolara ürün teslimi öncesi, teslim edilecek ürünün kalite ve sınıflandırmasının yapılması amacıyla 2018 yılında yine Borsamızın iştiraki olarak kurulan Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan ülke genelinde geçerli “Referans Yetkili Sınıflandırıcı” lisansıyla halen Polatlı/Merkez’de bulunan Borsamızın Lisanslı Depo Tesisi ile TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş’ye bağlı Mucur/Kırşehir, Keşan/Edirne ve Sarıkaya/Yozgat Lisanslı Depo Şube Tesislerinde “Yetkili Sınıflandırıcı Hizmeti” veren şirketimiz 2020 yılı içerisinde yine TMO-TOBB Lidaş’a bağlı Çorum/Merkez, Kırıkkale/Keskin ve Kırklareli/Babaeski Lisanslı Depo Şube Tesislerini hizmet alanına dahil ederek şube sayısını 7’ye çıkartmıştır.

Ayrıca, üye, üretici ve diğer paydaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet vermek amacıyla, günün ihtiyaç ve beklentileri çerçevesinde Borsa birimleri içerisinde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile de elektronik alt yapımız ve bilgi işlem ağımız da güncelleme ve güçlendirme çalışmalarına devam edilmiştir.

2021 yılı projelerimiz ise;

  • Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yapılarak, Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde “Çiftçi Eğitim Merkezi” kurarak, ilçe çiftçilerimize eğitim vermek.
  • Borsamız çalışma alanı içerisinde “Tam Otomasyon Kuru Soğan Deposu” inşaa etmek ve çiftçilerimizin hizmetine sunmak.

Bu kapsamda büyük bir güç birliği ile Borsamızı daha ileri seviyeye taşıyabilmek, sektör içerisindeki paydaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet sunabilmek, ilçemize ve ülkemize her alanda çok daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla çalışmalarımıza birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ilk günkü heyecan ve enerjimiz ile devam etmekteyiz.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarı dolu günleri barış içerisinde yaşamak dileği ile tüm üyelerimize, üreticilere ve paydaşlarımıza teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Yahya TOPLU
Yönetim Kurulu Başkanı