Başkanın Kaleminden

Başkanın Kaleminden

Değerli Ziyaretçi

2023 yılı ülkemiz ekonomisi adına tarımdan ticarete, üretimden pazarlamaya kadar birçok sektör için zor bir yıl oldu. Pandemi, uluslararası ilişkiler, siyasi olaylar ve mali sıkıntılar yaşarken aynı zamanda asrın felaketi olan 6 Şubat depremleriyle bir parçamızı kaybettik.

Bütün bu olumsuzluklar yaşanırken yaralarımızı sarmak ve daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmak için ülke olarak birlik ve beraberliğin en yüksek örneklerini gösterdik.

Dayanışmanın, yenilenmenin ve üretimin muazzam derecede önemli olduğu bu dönemde Borsamız, her yıl olduğu gibi bölge ve ülke ticaretine katkılarıyla adından söz ettirmeye devam etmiştir.

Bilindiği gibi tarım, sektör olarak sürekli ve hayati bir konumdadır. Çağın ve teknolojinin değişmesi ve gelişmesi ile birlikte tarım sektörü gelişen ekonomilerde refahın sağlanması ve dışa bağlılığın azalması hususunda en ehemmiyetli hususlardandır. Uluslararası alanda yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, Filistin-İsrail savaşı gibi gelişmeler,  siyasi konjonktürde tarımsal kalkınmanın önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gerilimler ile birlikte savaş ve silahlı çatışma ortamının da insanlığın geleceğini, barışı ve huzuru tehdit ettiği bir gerçektir.

Ülkemiz açısından ise yükselen döviz kurları ile birlikte gıdadan teknolojiye, sanayiden tarıma kadar her alanda mal ve hizmet maliyetleri yükselmiş, özellikle hububat başta olmak üzere üretimi ülkemizde yapılan ürünlerde yaşanan maliyet artışları enflasyonun yükselmesine neden olmuştur.

Polatlı Ticaret Borsası olarak her zaman olduğu gibi ilçemizin ekonomik, ticari ve sosyal olarak gelişmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

İlçemizde tarım ve ticaretin gelişmesi, üretim kalitesinin artması, ilçe ekonomisinin gelişmesi adına tarımsal alım – satım faaliyet ve hizmetlerinin şeffaf, etkin ve rekabetçi bir ortamda yapılması için gerekli altyapıyı ve hizmeti sağlamaya devam ediyoruz. Elektronik Satış Salonumuzda gerçekleşen işlemlere uzaktan erişim kolaylığı getirerek daha çok tüccar ve sanayicinin bu hizmetten faydalanmasına da olanak tanıyoruz.

Büyük bir dayanışma ile borsamızı daha ileri seviyeye taşıyabilmek, sektör içerisindeki paydaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet sunabilmek, ilçemize ve ülkemize her alanda çok daha büyük katkılarda bulunmak amacıyla çalışmalarımıza birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ilk günkü heyecan ve enerjimizle devam edeceğiz.

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler yaşamak dileği ile tüm üyelerimize, üreticilerimize personelimize ve paydaşlarımıza teşekkür eder, saygılarımı sunarım.