TMO Genel Müdürlüğü’nün Polatlı PTB Tarım Ürünleri, Eskişehir TK Sivrihisar ve Kaymaz Lisanslı Depolarında stoklu bulunan Ekmeklik Buğdayları ile Polatlı PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depolarında bulunan mısır ve arpa stokları Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) üzerinden satışa açıldı…
TMO Genel Müdürlüğü’nün Polatlı PTB Tarım Ürünleri, Tarım Kredi Sivrihisar ve Eskişehir Kaymaz Lisanslı Depolarında stoklu bulunan toplam 30.000 Ton Ekmeklik Buğdayları Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) üzerinden 04 Mart 2019 tarihinden itibaren her hafta Perşembe günleri olmak üzere Borsamızda (Polatlı Ticaret Borsası Borsa Polatlı Platformu ELÜS İşlemleri Piyasasında) ürün gruplarına göre değişen 1.140, 1.150 ve 1.160 TL/Ton fiyatlarla, mısır 1.075 TL/Ton, arpa ise 1.050 TL/Ton fiyatlarla satışa sunulacaktır.
Bu kapsamda;
- Ekmeklik Buğday ELÜS satışlarında her haftanın ilk 2 günü (Pazartesi ve Salı günleri) talep toplanacak ve Firmalar taleplerini bağlı bulundukları TMO Şube Müdürlüğüne yapacaktır. Ekmeklik buğdaylar için haftada 1 (bir) gün (Perşembe) seans düzenlenerek (her bir lisanslı depoda 10.000 ton olmak üzere) toplam 30.000 ton satışa sunulacak ve başvuru sahiplerine seans başına en fazla 1.500 ton satış yapılacaktır.
- Ekmeklik Buğday ELÜS satışlarında alıcılardan “TMO’dan satın aldıkları buğdayları üçüncü şahıs ve kuruluşlarla satmayacaklarına veya devretmeyeceklerine” dair taahhütname alınacaktır. Aksi halde 6 ay süreyle kendilerine satış yapılmayacaktır. ELÜS kapsamında yapılan satışlarda, satılan miktar firmaların aylık tüketim miktarından düşülecektir.
- ELÜS satışlarında manipülasyon ücreti alınmayacak, satışlar sadece kullanıcılarına yapılacaktır.
- Mısır ELÜS satışları için haftada 1 (bir) gün (Perşembe) seans düzenlenerek, stok miktarı kadar, partiler halinde seans başına 300 Ton satış yapılacaktır.
- Arpa ELÜS satışları için haftada 1 (bir) gün (Cuma) seans düzenlenerek, stok miktarı kadar, partiler halinde seans başına 300 Ton satış yapılacaktır.
- Bu satışlardan faydalanabilmek için Firmaların Polatlı Ticaret Borsası Borsa Polatlı Platformuna üye olmaları gerekmektedir.
ELEKTRONİK ÜRÜN SENEDİ ALIM-SATIMI ve FİRMA TÜKETİM TESPİTİ İÇİN TALEP EDİLECEK BELGELER
1) BORSAPOLATLI üyeliği kayıt beyannamesinin imzalanarak Borsaya teslim edilmesi, Tıklayınız.
2) Taahhütname aslının Borsaya teslim edilmesi, Tıklayınız.
3) Alım Satıma ilişkin Aracılık Çerçeve Sözleşmesi aslının Borsaya teslim edilmesi, Tıklayınız.
4) Herhangi bir Bankada yatırım hesabı açtırılması,
5) İmza Sirküleri fotokopisi ve İmza Sirkülerindeki yetkililerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerinin Borsaya teslim edilmesi,
TMO POLATLI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SATIŞA AÇILAN STOKLAR
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
||
AHİBOZ | 1222 | ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAY |
2.034.880 |
||
AHİBOZ | 1223 | ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAY |
1.880.300 |
||
T O P L A M |
3.915.180 |
||||
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
||
AHİBOZ | 2111 | ARPA |
669.900 |
||
AHİBOZ | 2112 | ARPA |
689.260 |
||
T O P L A M |
95.240 |
||||
G E N E L T O P L A M |
4.010.420 |
||||
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
ÜÇPINAR | 1213 | ANADOLU BEYAZ SERT BUĞDAY |
531.090 |
ÜÇPINAR | 1222 | ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAY |
3.335.780 |
ÜÇPINAR | 1223 | ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAY |
11.310.449 |
T O P L A M |
15.177.319 |
||
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
ÜÇPINAR | 2412 | MISIR |
762.660 |
T O P L A M |
762.660 |
||
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
ÜÇPINAR | 2111 | ARPA |
65.810 |
ÜÇPINAR | 2112 | ARPA |
29.430 |
T O P L A M |
95.240 |
||
G E N E L T O P L A M |
16.035.219 |
TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SATIŞA AÇILAN STOKLAR
İŞYERİ |
ÜRÜN KODU |
ÜRÜN CİNSİ |
DEPO MİKTARI |
KAYMAZ | 1323 | DİĞER KIRMIZI BUĞDAY |
10.000 |
SİVRİHİSAR | 1323 | DİĞER KIRMIZI BUDAY |
10.000 |
T O P L A M |
20.000 |
Diğer Yazılar
ELÜS ve TURİB TANITIM TOPLANTISI
23 Haziran 2022 Saat : 14.00’da Polatlı Ticaret Borsası Sosyal Hizmet Binasında “LİSANSLI DEPOCULUK, ELEKTRONİK ÜRÜN SENEDİ (ELÜS) VE TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI A.Ş.(TÜRİB) TANITIM TOPLANTISI” yapılacaktır. Toplantı katılımcıları Necla
Borsamız personeli ile “Koordinasyon Toplantısı” yapıldı…
Borsamız Genel Sekreteri R. Kayhan ÜNAL Başkanlığında Borsa Personeli ile 27.05.2019 Pazartesi günü “Koordinasyon Toplantısı” yapıldı. Söz konusu toplantıda Borsamızın güncel ve dönemsel iş ve işlemleri değerlendirilerek çözüm önerileri konusunda
Borsamızın Meclis Toplantısı Yapıldı…
Polatlı Ticaret Borsası’nın Meclis Toplantısı Osman ÖZEL’in Başkanlığında 24.09.2019 Çarşamba günü saat 17:00’da Borsamızın Meclis Toplantı Salonunda yapıldı.