Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “BUĞDAY” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “BUĞDAY” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 23.06.2022, Perşembe günü 2022/2023 Hasat Döneminin ilk ürün “Buğday” gelmiştir.

Polatlı Yeni Köseler Mahallesi’nden Hakkı SOLMAZ’ın ürününün  Uzman Laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup uygunluğuna karar verilmiştir.

Başkanımız Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul buğdayın 100.00 Kg, 150.00 TL fiyatla “Kırtızlar Un Fabrikası” tarafından satın alınmıştır.

Bu arada, gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyelerimiz, gerekse de Borsamıza ürün getiren Üreticilere hitaben satış öncesinde yaptığı konuşmada Başkanımız Sn Yahya TOPLU;

“2022 yılı hasadının siz değerli tüccarlarımız açışından bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Üreticiler açısından da bol verimli kazançlar temenni ediyorum ki ortalama kıraçta 350 kg olursa Polatlı’da fiyatlarda böyle olursa üreticimiz bir nebze nefes alır..

Polatlı büyük ölçüde tarıma bağlı bir ilçe, Tarımda gelir yükseldiği zaman Polatlı canlanıyor. Umarım bu sene de böyle olur çünkü bu sene hububat para ediyor. Bunun akabinde Arpa da, Mısır da tüm ürünler para ediyor. Yeşil mahsülde para edecek gibi gözüküyor. Geçen yıl büyük bir ekonomik sıkıntı yaşayan üreticilerimiz bu sene iyi bir yıl geçireceklerine inanıyorum. TMO 6050 lira buğdaya fiyat verirken 1000 lira daha destek veriyor. 7050 lira civarında fiyat oluşmuş oluyor. Ama şu anda size şu bilgiyi de vereyim Antep, Urfa, Diyarbakır ve Mardin müdürlüklerini aradım. Hiç ürün alamamışlar, Tabi ki TMO piyasa regüle etmesi için mal alması lazım mal almadığı takdirde bunu yerine ithal ile ikame etmesi gerekli. Yine hepimizin bildiği gibi TMO piyasayı regüle etmek için ekmeği 4500 ila ile 4575 lira arasında un sanayicisine un tahsisi verdi. Bu tahsise de devam ediyor ama temmuz ayında aynı fiyatla mı devam eder birlikten yana fiyat değiştirerek mi devam eder net bilgi sahibi olmamamla beraber bu miktarın biraz yükseleceğini tahmin ediyorum. Arası makası hep daraltmaya çalışacaklarını söylüyorlar. Belki 5 lira diyecek temmuzda, ağustos ayında 5 bin 500 diyecek…”

Herkesin gözü bizim Borsamızda, “Polatlı Ticaret Borsası” siz değerli tüccarlarımız sayesinde Türkiye genelinde örnek ve öncü konumunda bir borsa oldu. Şimdi Türkiye genelinde herkesin gözü kulağı bizim borsamızda oluşan fiyatlarda ve garip ki Türkiye’nin en geniş tarım arazisine sahip Konya en çok un sanayicisi de Konya’da ama Konya’dan buraya buğday gelir ama buradan Konya’ya buğday satılır. Bu sizin maharetiniz. Bundan Dolayı ben hepinizi tebrik ediyorum. Büyük başarılar elde ediyorsunuz. Polatlı’ya büyük kazanç elde ettiriyorsunuz…”

Yeni hasat döneminin tüm ülkemize hayırlı olmasını, huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini diliyorum…” diyerek konuşmasını tamamladı.

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün buğday satışı töreninde, Üreticimize Borsamız tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Haberler 13 Mayıs 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 78. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 78. Genel  Kurulu 13 Mayıs 2022 Cuma  günü saat 15:00’da, Elektronik ortamda gerçekleştirildi. Başkanımız Sn Yahya TOPLU, Meclis Başkanı Sn Osman ÖZEL, ve Borsa

Haberler 7 Ocak 2020

Polatlı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bülent DÖNMEZ, Başkanımız Yahya TOPLU’yu Makamında ziyaret etti…

Polatlı Halk Eğitim Merkezi, Kurum Müdürü Sn. Bülent DÖNMEZ 07.01.2020 Salı günü saat 15:00’da Başkanımız Sn. Yahya TOPLU’yu makamında ziyaret etti. Söz konusu ziyarette Yönetim Kurulu Üyemiz Sn Ali TÜRKOĞLU’da

Haberler 15 Temmuz 2022

Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “KANOLA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 15.07.2022, Cuma günü 2022/2023 Hasat Döneminin ilk ürünü “KANOLA” gelmiştir ilk ürün olarak; Polatlı YEŞİLÖZ Köyünden Fahrettin BAYAR’ın ürününün  uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup uygunluğuna karar verilmiştir.