Borsamızda 2021 Yılı Mahsulü İlk Ürün “BUĞDAY” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2021 Yılı Mahsulü İlk Ürün “BUĞDAY” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 21.06.2020, Pazartesi günü 2021/2022 Hasat Döneminin ilk ürünü olarak 5 araç “Buğday” gelmiştir.

Bunlardan, ilk ürün olarak; Polatlı YeniKöseler Mahallesi’nden Hüsnü YILMAZ’ın ürününün  uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup uygunluğuna karar verilmiştir.

Başkanımız Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul buğdayın 100.00 Kg, 100.00 TL fiyatla geriye kalan miktarı ise 2,500 TL fiyatla “Yasettin ÜNAL – Paşa Zir.Ürn.Zah.Nak.Ltd.Şti.” tarafından satın alınmıştır.

Bu arada, gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyelerimiz, gerekse de Borsamıza ürün getiren Üreticilere hitaben satış öncesinde yaptığı konuşmada Başkanımız Sn Yahya TOPLU;

“2021 yılı hasat döneminin üyelerimize, üreticilere ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dileyerek,

Hamdolsun yeni hasat sezonunun başındayız. Geçen yıl 24 Haziran tarihinde gelen ilk ürün buğday, bu yıl 21 Haziran tarihinde gelmiş, yeni sezon önceki yıla göre 3 gün erken başlamıştır.

İlçemiz ve bölgemizde rekoltenin önceki yıllara göre düşük olacağı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak, son günlerdeki yağışlarla birlikte özellikle yüksek rakımlı yerlerde üretimin diğer bölgelere göre bir nebze daha iyi olacağını düşünüyoruz. Özellikle Konya bölgesine göre kuraklık bakımdan az da olsa daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim.

Değerli üyeler, sizlerin de bildiği gibi pandemi dönemi ile birlikte satış sistemimizde ilave tedbirler alarak uzaktan erişim uygulamasını hayata geçirerek sizlerin kullanımına açtık. Üyelerimiz, uzaktan erişim satış yöntemi ile evlerinden, ofislerinden, dilediği her yerden alım satım işlemi yapabileceklerdir.

Polatlı’lı çiftçilerimizin alın teri, üyelerimiz tarafından her zaman en iyi şekilde değerlendirilmektedir.  Bunun en iyi göstergesi borsamızda oluşan fiyatların,  ülkemizde oluşan fiyatların en az %10 üzerinde olduğudur.  Borsamız, bugün geldiği durum itibariyle Bölge Borsası konumundadır.

Pandemi döneminde gerekli tedbirleri alma konusunda en hassas davranan ve önlemleri en iyi şekilde alan kurumlardan biri olduk. Bu tedbirlere rağmen sağlığımız ve sosyal hayatımız için aşı konusunu elzem görüyor ve tüm üye ve çiftçilerimizi aşı olmaya davet ediyorum.

Yeni hasat döneminin tüm ülkemize hayırlı olmasını, huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini diliyorum…” diyerek kanuşmasını tamamladı.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Yönetim Kurulu Başkanımız Sn Yahya TOPLU,

Bu yıl yağışların yetersiz olması nedeniyle hububat rekoltesinin düşük olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Kıraç arazilerde ortalama 100 kilo ile 200 kilo arasında verim olacağı beklenmektedir.   Bu yılın en önemli konularında biri olan rekoltenin önceki yıllara göre düşük olacağı hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Borsamızda geçen yıla göre Arpa fiyatları yaklaşık %100, Buğday fiyatları ise %70 oranında artış göstermiştir. Bu hasat döneminde fiyatların2,500 TL ve üzerinde işlem görmesi durumunda, üreticimizin rekolte kaybından dolayı yaşayacağı zararı telafi edebileceğine,Devletimizin de üreticimize gerekli olan desteği yapacaklarına inanıyorum. Bu konuda gerekli tedbirler alınıyor.

Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip ERDOĞAN’da üreticilerimize dönümüne yüz lira kuraklık yardımı yapacağını ifade ettiler.

Ülkemizde sadece hasadındeğil tüm Ekonomik Göstergelerin düzelmesini ve değerli Tüccarlarımızın ve Üreticilerimizin alın terinin daha iyi değerlendirilmesini diliyorum dedi.”

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün buğday satışı töreninde, Üreticimize Borsamız tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Haberler 15 Ağustos 2019

Borsamızda Bayramlaşma…

Kurban Bayramından sonraki ilk iş gününde Borsamızda bayramlaşma gerçekleştirildi. Borsamızın Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali TÜRKOĞLU, 15.08.2019 Perşembe günü başta Borsamız personeli olmak

Haberler 9 Nisan 2019

TMO, WEB TABANLI “ELÜS SATIŞLARI” PLATFORMU ÜZERİNDEN SATIŞLARA DEVAM EDİYOR…

TMO Genel Müdürlüğü (TMO) tarafından Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stoklarının şartlı satış işleminin gerçekleştirilebilmesi amacıyla web tabanlı “ELÜS SATIŞLARI” platformu oluşturulmuştur. Oluşturulan web tabanlı platform üzerinden 09-12 Nisan 2019 tarihleri

Haberler 15 Şubat 2019

Türk Ekonomi Bankası Şube Müdürü SnErdinç ERDEM Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu Makamında ziyaret etti…

Türk Ekonomi Bankası Polatlı Şubesi Müdürü Sn Erdinç ERDEM, beraberinde Tarım Müşteri İlişkileri Md. Yrd. Sn Hüseyin IŞLAK ile birlikte Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu 14.02.2019 tarihinde, Makamında ziyaret etti. Söz