Borsamızda 2023 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2023 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 12.06.2023, Pazartesi günü 2023/2024 Hasat Döneminin ilk ürünü olarak 1 araç “Arpa” gelmiştir.

İlk ürün olarak; Polatlı YENİKÖSELER Mahallesi’nden MEHMET ÇINAR’ın ürününün uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup kalite yönüyle TSE standartlarına uygunluğuna karar verilmiştir.

Bizzat Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul arpa 100 Kg’ı sembolik olarak 120TL, kalanı ise 6,00 TL’den  “Erkan Bozkuş (Erkan Tarım Ürünleri)” tarafından satın alınmıştır.

Başkanımız Sn Yahya TOPLU gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyeler, gerekse de Borsaya ürün getiren Üreticilere hitaben söz konusu satış öncesinde yaptığı konuşmada;

“2023 yılı hasat döneminin üyelerimize, üreticilere ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dileyerek,

Yeni hasat döneminin huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini diliyorum diyerek sözlerine şöyle devam etti,

“2023 yılı hasadının üreticilerimiz açısından bol bereketli olmasını diliyorum, tüccarlarımıza da bol kazançlar diliyorum. Bu sene rekolte yükseliyor, inşallah çok iyi olacak. Fakat üreticilerimizin ürününü zamana yayarak satmasında fayda var. Herkes hasat döneminde ürününü getirirse fiyatlar aleyhinize oluşabilir. Söke’de, Urfa’da yüksek bir rekolte var. Görünürde İç Anadolu bölgesinde de yüksek rekolte bekleniyor. İç piyasada da ciddi bir stok olduğu için ürün satışları ağır olacak. O nedenle üreticilerimiz kendi menfaatleri açısından ya Toprak Mahsulleri Ofisine yönelecekler ya da borsaya getirirken zamana yayarak getirsinler. Yani tarlada hasat edilir edilmez pazara getirirlerse ciddi sıkıntı yaşarlar. Bu önerimizi dikkate almanızı rica ediyorum. Ben Polatlı tüccarının maharetine çok güveniyorum ve inanıyorum ki Türkiye genelinde en iyi fiyat da Polatlı’da olacaktır.”

“Geçen yıl 7.500 liraya buğday alan tüccarımız halen 7.500 liraya satamadı, ürün ellerinde duruyor. Bugün ilk hasat arpa geldi. Geçen yıl 5.750-6.000 TL fiyatlarla arpa alan tüccarımızın elinde halen o arpa duruyor. Dünya buğday fiyatları da hızla düşüyor. Rusya ve Ukrayna’da buğday fiyatları 200 dolara kadar düştü. Umuyorum ki hükümetimiz inşallah buğday ithalatını durdurur. Un ihraç edenlerin buğday ithal etme hakkıdır tabi ama geçmişte de olduğu gibi dâhili işlem rejimindeki buğdayı ofis verebilir diye düşünüyorum. TMO Genel Müdürümüze de aynı fikrimi ilettim. Hepinizin bildiği gibi 30 Nisan itibariyle ithalat durduruldu. Bu süreçte sıfır gümrük var diye ithalatçılar da depolara mal doldurdular, onların elinde de ciddi stoklar var. Bence bizim tüccarımız bu sene satabileceği kadar ürün alsın ki zarar etmesin. Son olarak şunu tekrar belirtmek isterim; üreticilerimiz ürünlerini zamana yayarak getirsinler. Tüccarlarımızdan da isteğim iyi bir Pazar araştırması yapsınlar, Polatlı üreticisinin malını değerlendirmeye çalışsınlar.”

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün arpa satışı töreninde, Üreticiye Borsa tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Haberler 8 Ocak 2020

Garanti BBVA Yetkilileri Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu Makamında Ziyaret etti…

Garanti BBVA Ankara Bölge Müdürü Sn Onur GÜNALTAY, Bölge Yöneticisi Sn Bekir KOÇGİL ve Polatlı Garanti BBVA Şube Müdürü Sn Ahmet Ali SELEK 08.01.2020  Çarşamba  günü  saat 14:00’da  Başkanımız  Sn.

Haberler 27 Eylül 2022

Borsamızda “TOBB Eğitim Yardımı Töreni” Yapıldı…

Başkanımız Sn Yahya TOPLU’nun ev sahipliğinde 27.09.2022 Salı günü saat 14:00’da ihtiyacı olan öğrencilere destek olmak amacı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde gerçekleşen “Eğitime Destek” kampanyasında bu