Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “KANOLA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamızda 2022 Yılı Mahsulü İlk Ürün “KANOLA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 15.07.2022, Cuma günü 2022/2023 Hasat Döneminin ilk ürünü “KANOLA” gelmiştir

ilk ürün olarak; Polatlı YEŞİLÖZ Köyünden Fahrettin BAYAR’ın ürününün  uzman laboratuvar ekibimiz tarafından analizi yapılmış olup uygunluğuna karar verilmiştir.

Başkanımız Sn Yahya TOPLU tarafından “Elektronik Satış Salonunda” yapılan açık artırma neticesinde söz konusu ilk mahsul Kanolanın ilk 100 kilosu sembolik fiyattan açık artırmaya sunularak kilosu 130 TL alıcı buldu. Kalan 22 bin 900 kg ürün 12,39 TL/kg fiyattan satıldı. Ürünü Peker Bakliyat Tarım Ürünleri Tic. San. Ltd. Şti. adına Abdullah PEKER tarafından satın alınmıştır.

Bu arada, gerek “Elektronik Satış Salonunda” bulunan Üyelerimiz, gerekse de Borsamıza ürün getiren Üreticilere hitaben satış öncesinde yaptığı konuşmada Başkanımız Sn Yahya TOPLU;

 “Kalkınma Ajansının, Mali Destek Projesi kapsamında bir proje yürüttük. Bu proje kapsamında 2 milyon 59 bin TL destek aldık. Bu destekle DA7250 GP NIR Analiz Cihazı aldık. Yani hububatta, yağlıkta her çeşit üründe daha detaylı analiz için bu projeyi gerçekleştirdik. 3 tane Glutomatic cihaz aldık. Kuru glüten cihaz aldık. Falling Number 1000 Cihazı, 3 adet Hassas Terazi ve 1 adet Yabancı Madde Tayin Cihazı aldık. Yağlık bitkilerin de yağ oranı ve her türlü analizini yapmak üzere laboratuvarımızın hizmetini geliştirmeye devam ediyoruz. Çok arzu ettiğimiz girişimlerin içerisindeyiz. Ürün desenini çoğaltmak, üreticimizin gelirini artırmak için arayış içindeydik borsa olarak. Yıllar önce burada bahsetmiştim, üreticimiz yıllar itibariyle sulu tarım alanlarında tamamen soğan eker, 3-5 senede bir para eder, 4-5 sene soğan çöpe gider. O nedenle ürün desenini geliştirmek Polatlı üreticisinin yararına olur.

Geçen sene 2 bin 500 lira olan buğdayın bu sene 7 bin 500 liraya çıkması üreticinin ürününü satmama yönünde bir eğilime yöneltti. Yine geçen sene TMO yani hükümetimiz müdahale için yurtdışından buğday getirdi. Bu senede yüksek fiyat vererek müdahale etmeye çalışıyor. Buda eklenince borsaya buğday az geldi. Ama bu da az değil. Arz artarken talep de azalırsa fiyatlar düşer. Dolayısıyla üretici aleyhine fiyatlar gelişir. Her şeyde bir hayır var. Buğday 7 bin lira her şey üç katına çıktı. Buğday satışının zamana yayılması hem üretici hem tüccarın hem de ülkenin yararınadır. Bugün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü. Biz Sayın Kaymakamımız ve Vali’ye de bilgi vererek üreticimizin mağduriyeti olmasın diye satışa devam ediyoruz. Bu vesileyle hepinizin demokrasi bayramını kutluyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleştirilen ilk ürün Kanola satışı töreninde, Üreticimize Borsamız tarafından ayrıca hediye takdim edilmiş olup yeni hasat sezonunun tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olması dilekleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Haberler 17 Şubat 2023

Polatlı Ticaret Borsası Deprem Bölgelerine Gıda Yardımda Bulundu…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlatılan ve 81 ilimizdeki Oda/Borsalarımızın katılımı ile devam eden “Deprem Dayanışma Kampanyası”na Borsamızda dahil oldu. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat

Haberler 27 Ağustos 2018

BORSAMIZDA BAYRAMLAŞMA

Başkanımız Sn Yahya TOPLU 27.08.2018 Pazartesi günü başta Borsamızın Elektronik Satış Salonu’nda gün itibariyle alım yapmak üzere bulunan Tüccarlar ile Borsamızda ürün satmak üzere gelen üretici ve temsilcileri, bilahare de

Haberler 25 Ocak 2024

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Sn İlhami TEKE ve Beraberindeki Heyet Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu Makamında Ziyaret Ettiler…

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Sn İlhami TEKE ve beraberindeki heyet 25.01.2024 Perşembe günü Başkanımız Sn Yahya TOPLU’yu makamında ziyaret ettiler.