BAŞKANIN KALEMİNDEN.

BAŞKANIN KALEMİNDEN.

Değerli Üyelerimiz, Saygı Değer Ziyaretçilerimiz,

Borsamızın yenilenen web sayfasından hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Borsamız, siz üyelerimizin ve ilçemizin ekonomik, ticari, sosya-kültürel ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yeni proje ve çözümler üreterek, tarım ticaretini kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmaktadır. Sektör içerisindeki paydaşlarımıza ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla faaliyet ve çalışmalarını devam ettirmektedir.

Borsamız, üyelerimizden aldığı güçle, Meclisimizin uyumlu çalışması ve destekleriyle, vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hedefimize emin adımlarla yürüyerek, Polatlı Ticaret Borsası’nı daha ileri seviyeye el birliği ile taşıyacağız. Üye memnuniyeti odaklı gerçekleştirdiğimiz hizmet sunumlarımızda iyileştirmeler yaparak, ticareti kolaylaştırıcı çalışmalarımıza da gerekli adımları atarak devam edeceğiz.

Borsamızın da ana faaliyet konusu olan, ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlayan ve tarım sektörü içerisinde yer alan hububatın verimli ve kaliteli üretimi için yapılan çalışmaların destekçisi ve ticaretinin etkin bir şekilde yapılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Borsamız tarafından gerçekleştirilen faaliyet ve hizmetlerimizin siz değerli paydaşlarımıza duyurulması amacıyla, daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek için hızlı erişilebilir, işlevsel ve kolay kullanılan web sitemizin yanı sıra, Mobil uygulamada (Google Play ve AppStore) yaptığımız çalışma ile Borsamız ile ilgili bilgilere ulaşmada daha hızlı erişim sağlayacaksınız.

Polatlı Ticaret Borsası olarak, gerek Borsamız gerekse iştiraklerimiz aracılığı ile tarımsal üretim ve ticaretinin gelişmesi için yeni projeler üreterek yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu kapsamda;

  • Polatlı Ticaret Borsasının iştiraki olan PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. tarafından ilçemizde 40 bin ton kapasiteli Hububat Silosu kurulmuştur. Ülkemizde ilk Lisanslı Depoculuk faaliyeti 2011 yılında söz konusu silo ile İlçemizde başlamıştır. 2017 yılında, kapasite artırımına gidilerek 20 bin ton ilave hububat silosu yapılmak suretiyle toplam kapasite 60 bin tona çıkartılmış ve üreticilerimizi alternatif ürün (mısır) üretimine yönlendirmek amacıyla, 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma ünitesi kurularak 2018 yılında faaliyete geçirilmiştir.
  • Lisanslı Depolar tarafından siloya konulan ürün karşılığı düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin alım satımını yapmak üzere Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup Borsa Polatlı Elektronik Platformu üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilerek bu yolla Ülkemizdeki Lisanslı Depoculuk, kurulması planlanan Ürün İhtisas Borsası ve elektronik platformda hububat alım-satımına katkıda bulunulmaktadır.
  • Lisanslı Depolara ürün teslimi öncesi, teslim edilecek ürünün kalite ve sınıflandırılmasının yapılması amacıyla, 2018 yılında Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı “Referans Yetkili Sınıflandırıcı Lisansıyla” bugün için Polatlı ve Mucur/Kırşehir Lisanslı Depolarına hizmet vermekte, gelecekte ise çok daha fazla sayıda Lisanslı Depoya hizmet verecek şekilde çalışma yapılmaktadır.
  • 2018 yılında Borsa Satış salonunda gerçekleştirilen tadilat ile birlikte, kurulduğu günden itibaren sesli yanıt sistemi ile gerçekleştirilen alım satım işlemleri, 26.06.2018’de açılışı yapılan Elektronik Satış Salonunda 03.08.2018’den itibaren tamamen otomasyona dayalı, dokunmatik bilgisayarlar ile çoklu satış sistemi ile yapılmaya başlanmıştır.

Polatlı Ticaret Borsasını daha ileri seviyeye taşıyabilmek, siz değerli üyelerimize ve ilçemize daha iyi hizmetler sunabilmek için, çalışmalarımıza, ilk günkü heyecanımız ve enerjimiz ile devam edeceğiz.

Bu vesileyle üyelerimize, sektör içerisindeki kurum ve kuruluşlarımıza saygılarımı sunarım.

Yahya TOPLU 
Yönetim Kurulu Başkanı

Diğer Yazılar

Haberler 2 Mart 2020

Başkanımız Sn Yahya TOPLU Şehitlerimiz İçin Yapılan “Basın Açıklaması” Törenine Katıldı…

81 İlde, eş zamanlı olarak, saat 11:00’de bütün Oda ve Borsaların Başkanları ile 30 Meslek Örgütü, Konfederasyon ve Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelmesiyle; İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya karşı ortak tepki

Haberler 20 Haziran 2019

Borsamızda ilk ürün “Buğday” satışı gerçekleştirildi…

Borsamız “Elektronik Satış Salonu”nda düzenlenen törenle; 19.06.2019, Çarşamba günü yeni hasat döneminin ilk ürünü olan “kırmızı sert ekmeklik buğday” satışı gerçekleştirildi. Başkan Vekilimiz Sn  Ali TÜRKOĞLU tarafından ihalesi yapılarak satışı