BAŞKANIN KALEMİNDEN.

BAŞKANIN KALEMİNDEN.

Değerli Üyelerimiz, Saygı Değer Ziyaretçilerimiz,

Borsamızın yenilenen web sayfasından hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Borsamız, siz üyelerimizin ve ilçemizin ekonomik, ticari, sosya-kültürel ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yeni proje ve çözümler üreterek, tarım ticaretini kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmaktadır. Sektör içerisindeki paydaşlarımıza ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla faaliyet ve çalışmalarını devam ettirmektedir.

Borsamız, üyelerimizden aldığı güçle, Meclisimizin uyumlu çalışması ve destekleriyle, vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hedefimize emin adımlarla yürüyerek, Polatlı Ticaret Borsası’nı daha ileri seviyeye el birliği ile taşıyacağız. Üye memnuniyeti odaklı gerçekleştirdiğimiz hizmet sunumlarımızda iyileştirmeler yaparak, ticareti kolaylaştırıcı çalışmalarımıza da gerekli adımları atarak devam edeceğiz.

Borsamızın da ana faaliyet konusu olan, ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlayan ve tarım sektörü içerisinde yer alan hububatın verimli ve kaliteli üretimi için yapılan çalışmaların destekçisi ve ticaretinin etkin bir şekilde yapılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Borsamız tarafından gerçekleştirilen faaliyet ve hizmetlerimizin siz değerli paydaşlarımıza duyurulması amacıyla, daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek için hızlı erişilebilir, işlevsel ve kolay kullanılan web sitemizin yanı sıra, Mobil uygulamada (Google Play ve AppStore) yaptığımız çalışma ile Borsamız ile ilgili bilgilere ulaşmada daha hızlı erişim sağlayacaksınız.

Polatlı Ticaret Borsası olarak, gerek Borsamız gerekse iştiraklerimiz aracılığı ile tarımsal üretim ve ticaretinin gelişmesi için yeni projeler üreterek yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu kapsamda;

  • Polatlı Ticaret Borsasının iştiraki olan PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. tarafından ilçemizde 40 bin ton kapasiteli Hububat Silosu kurulmuştur. Ülkemizde ilk Lisanslı Depoculuk faaliyeti 2011 yılında söz konusu silo ile İlçemizde başlamıştır. 2017 yılında, kapasite artırımına gidilerek 20 bin ton ilave hububat silosu yapılmak suretiyle toplam kapasite 60 bin tona çıkartılmış ve üreticilerimizi alternatif ürün (mısır) üretimine yönlendirmek amacıyla, 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma ünitesi kurularak 2018 yılında faaliyete geçirilmiştir.
  • Lisanslı Depolar tarafından siloya konulan ürün karşılığı düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin alım satımını yapmak üzere Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup Borsa Polatlı Elektronik Platformu üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilerek bu yolla Ülkemizdeki Lisanslı Depoculuk, kurulması planlanan Ürün İhtisas Borsası ve elektronik platformda hububat alım-satımına katkıda bulunulmaktadır.
  • Lisanslı Depolara ürün teslimi öncesi, teslim edilecek ürünün kalite ve sınıflandırılmasının yapılması amacıyla, 2018 yılında Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı “Referans Yetkili Sınıflandırıcı Lisansıyla” bugün için Polatlı ve Mucur/Kırşehir Lisanslı Depolarına hizmet vermekte, gelecekte ise çok daha fazla sayıda Lisanslı Depoya hizmet verecek şekilde çalışma yapılmaktadır.
  • 2018 yılında Borsa Satış salonunda gerçekleştirilen tadilat ile birlikte, kurulduğu günden itibaren sesli yanıt sistemi ile gerçekleştirilen alım satım işlemleri, 26.06.2018’de açılışı yapılan Elektronik Satış Salonunda 03.08.2018’den itibaren tamamen otomasyona dayalı, dokunmatik bilgisayarlar ile çoklu satış sistemi ile yapılmaya başlanmıştır.

Polatlı Ticaret Borsasını daha ileri seviyeye taşıyabilmek, siz değerli üyelerimize ve ilçemize daha iyi hizmetler sunabilmek için, çalışmalarımıza, ilk günkü heyecanımız ve enerjimiz ile devam edeceğiz.

Bu vesileyle üyelerimize, sektör içerisindeki kurum ve kuruluşlarımıza saygılarımı sunarım.

Yahya TOPLU 
Yönetim Kurulu Başkanı

Diğer Yazılar

Haberler 26 Haziran 2018

HASAT BAYRAMI ETKİNLİĞİ İLE ELEKTRONİK SATIŞ SALONU AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Borsamızın organizasyonunda 26.06.2018 tarihinde düzenlemiş olduğumuz Hasat Bayramı etkinlikleri ile hemen akabinde gerçekleştirilen Elektronik Satış Salonu açılış töreni Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn Bülent TÜFENKÇİ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sn

Haberler 26 Şubat 2019

“TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası” ve “istihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” yapıldı…

Başkanımız Yahya TOPLU 25 Şubat 2019 Pazartesi günü  Türkiye  Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen “TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası” ve “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısna”  katıldı. TOBB Başkanı M.

Haberler 10 Haziran 2020

Borsamızda 2020 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi…

Borsamıza 10.06.2020, Çarşamba günü 2020/2021 Hasat Döneminin ilk ürünü olarak 4 araç “Arpa” gelmiştir. Bunlardan, ilk ürün olarak; Polatlı Karacaahmet Mahallesi’nden (Tekeli Köyü) İhsan MARAZ’in ürününün  uzman laboratuvar ekibimiz tarafından