BAŞKANIN KALEMİNDEN.

BAŞKANIN KALEMİNDEN.

Değerli Üyelerimiz, Saygı Değer Ziyaretçilerimiz,

Borsamızın yenilenen web sayfasından hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Borsamız, siz üyelerimizin ve ilçemizin ekonomik, ticari, sosya-kültürel ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yeni proje ve çözümler üreterek, tarım ticaretini kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmaktadır. Sektör içerisindeki paydaşlarımıza ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla faaliyet ve çalışmalarını devam ettirmektedir.

Borsamız, üyelerimizden aldığı güçle, Meclisimizin uyumlu çalışması ve destekleriyle, vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hedefimize emin adımlarla yürüyerek, Polatlı Ticaret Borsası’nı daha ileri seviyeye el birliği ile taşıyacağız. Üye memnuniyeti odaklı gerçekleştirdiğimiz hizmet sunumlarımızda iyileştirmeler yaparak, ticareti kolaylaştırıcı çalışmalarımıza da gerekli adımları atarak devam edeceğiz.

Borsamızın da ana faaliyet konusu olan, ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlayan ve tarım sektörü içerisinde yer alan hububatın verimli ve kaliteli üretimi için yapılan çalışmaların destekçisi ve ticaretinin etkin bir şekilde yapılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Borsamız tarafından gerçekleştirilen faaliyet ve hizmetlerimizin siz değerli paydaşlarımıza duyurulması amacıyla, daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek için hızlı erişilebilir, işlevsel ve kolay kullanılan web sitemizin yanı sıra, Mobil uygulamada (Google Play ve AppStore) yaptığımız çalışma ile Borsamız ile ilgili bilgilere ulaşmada daha hızlı erişim sağlayacaksınız.

Polatlı Ticaret Borsası olarak, gerek Borsamız gerekse iştiraklerimiz aracılığı ile tarımsal üretim ve ticaretinin gelişmesi için yeni projeler üreterek yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu kapsamda;

  • Polatlı Ticaret Borsasının iştiraki olan PTB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. tarafından ilçemizde 40 bin ton kapasiteli Hububat Silosu kurulmuştur. Ülkemizde ilk Lisanslı Depoculuk faaliyeti 2011 yılında söz konusu silo ile İlçemizde başlamıştır. 2017 yılında, kapasite artırımına gidilerek 20 bin ton ilave hububat silosu yapılmak suretiyle toplam kapasite 60 bin tona çıkartılmış ve üreticilerimizi alternatif ürün (mısır) üretimine yönlendirmek amacıyla, 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma ünitesi kurularak 2018 yılında faaliyete geçirilmiştir.
  • Lisanslı Depolar tarafından siloya konulan ürün karşılığı düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin alım satımını yapmak üzere Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup Borsa Polatlı Elektronik Platformu üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilerek bu yolla Ülkemizdeki Lisanslı Depoculuk, kurulması planlanan Ürün İhtisas Borsası ve elektronik platformda hububat alım-satımına katkıda bulunulmaktadır.
  • Lisanslı Depolara ürün teslimi öncesi, teslim edilecek ürünün kalite ve sınıflandırılmasının yapılması amacıyla, 2018 yılında Borsa Polatlı Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. kurulmuş olup, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı “Referans Yetkili Sınıflandırıcı Lisansıyla” bugün için Polatlı ve Mucur/Kırşehir Lisanslı Depolarına hizmet vermekte, gelecekte ise çok daha fazla sayıda Lisanslı Depoya hizmet verecek şekilde çalışma yapılmaktadır.
  • 2018 yılında Borsa Satış salonunda gerçekleştirilen tadilat ile birlikte, kurulduğu günden itibaren sesli yanıt sistemi ile gerçekleştirilen alım satım işlemleri, 26.06.2018’de açılışı yapılan Elektronik Satış Salonunda 03.08.2018’den itibaren tamamen otomasyona dayalı, dokunmatik bilgisayarlar ile çoklu satış sistemi ile yapılmaya başlanmıştır.

Polatlı Ticaret Borsasını daha ileri seviyeye taşıyabilmek, siz değerli üyelerimize ve ilçemize daha iyi hizmetler sunabilmek için, çalışmalarımıza, ilk günkü heyecanımız ve enerjimiz ile devam edeceğiz.

Bu vesileyle üyelerimize, sektör içerisindeki kurum ve kuruluşlarımıza saygılarımı sunarım.

Yahya TOPLU 
Yönetim Kurulu Başkanı

Diğer Yazılar

Haberler 7 Mayıs 2019

TOBB 75. Genel Kurul’u Yapıldı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 75. Genel  Kurulu 01-02 Mayıs 2019 tarihlerinde Ankara;da Birlik Merkezinde yapıldı. Başkanımız Sn Yahya TOPLU, Meclis Başkanı Sn Osman ÖZEL, bir kısım Meclis Üyeleri

Haberler 25 Mart 2019

TOBB “Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri”nin 13’üncüsüne Meclis Üyelerimiz de katıldı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilk olarak 2018 yılı öncesinde düzenlenmiş olan “Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerleri”, yoğun talep nedeniyle Oda ve Borsa seçimlerinin ardından tekrar düzenlenmeye başlandı. Bu

Haberler 22 Ocak 2019

TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI CUMHURBAŞKANIMIZ SN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA TOBB’DA YAPILDI…

Başkanımız Sn Yahya TOPLU 21 Ocak 2019 Pazartesi günü  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sn M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn Fuat Oktay;